מפת תמ"א 38 בתל אביב- מטרופולין מחולק לרובעים

מפת תמ"א 38 בתל אביב

תמ"א 38, תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים שתוכננו לפני שנת 1980 בפני רעידות אדמה, מאפשרת חיזוק מבנים ישנים, ומשתלבת נפלא באזורים בהם נותנים דגש על התחדשות עירונית. תל אביב, המטרופוליטן של ישראל, היא אחת הערים המהוות דוגמה לפרוייקטים של תמ"א 38 ושל פינוי בינוי, המאפשרים חידוש מבנים וחיזוקם בפני רעידת אדמה, ביחד עם מודרניזציה הן בפונקציונאליות והן במראה חזות המבנים, בנייה מרווחת ותוספת מ"ר לדירות במסגרת הפרוייקטים, ולעיתים במסגרת תמ"א 38/2 (תיקון 2 לתכנית המתאר תמ"א 38) – הריסה כליל של המבנה הקיים ובניית מבנה חדש, איכותי וחזק יותר במקומו. בתל אביב מאות פרוייקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38, בבניינים בודדים ובמתחמים, – כיום מעל 530 פרוייקטים של תמ"א 38 בתל אביב מופיעים באתר התחדשות עירונית של עיריית תל אביב. ההיתרים וההתאמות לתמ"א 38 ופינוי בינוי בתל אביב ניתנים על פי האזור המדובר ומאפייני המבנה – העיר תל אביב נחלקת לרובעים – בכל רובע היתרים שונים. לפניכם, פירוט מפת תמ"א 38 בתל אביב.

הרובעים של תל אביב – תמ"א 38 באזורים ושכונות

57 שכונות המגורים בתל אביב נחלקות לתשעה רובעים בעיר, מ -1 ועד 9, כאשר רובע 1 הוא בצפון מערב העיר, ואילו רובע 9 הוא בחלק הדרום מזרחי שלה. הנה פירוט קל בנוגע למפת תמ"א 38 על פי רובעי העיר, והיתרים במרבית המבנים ברובעים השונים של תל אביב.

לנוחיותכם- מפת רובעי תל אביב. לפרטים נוספים לחצו על הרובע בו אתם מתעניינים

סמן "ינושבסקי" מסמן את הפרויקטים שלנו. לחצו על הסמן לפרטים נוספים ותמונות.

רובע 1

כולל את השכונות אפקה, נווה אביבים, רמת אביב, רמת אביב ג', תכנית ל', ואחרות. ההיתרים ותוספות הבנייה האפשריות לפי תמ"א 38 ברובע זה משתנים, בחל מן המבנים תוספת מלאה לפי תמ"א 38 תיקון 3, בחלקם מותרת הרחבה אולם ללא תוספת של קומות (עבור מבנים צמודי קרקע), ובחלקם התוספות כפופות לתכניות מאושרות או נדרשות לאישור. בדרום מערב הרובע אזור קטן ובו מותרים המבנים לחיזוק בלבד.

רובע 2

מצוי בצפון מזרח העיר וכולל את השכונות נאות אפקה, הדר יוסף, צהלה, נווה שרת, רמת החייל, ונוספות. ברובע 2 מבני מגורים, אזורי תעסוקה ופנאי. ההיתרים ותוספות הבנייה האפשריות לפי תמ"א 38 ברובע השני הם בעיקר מאפשרים הרחבה אולם ללא תוספת של קומות (עבור מבנים צמודי קרקע), ויש אזורים נוספים המורשים לקבלת היתרים שונים. בחלק המזרחי של הרובע בלבד, מותרים המבנים לחיזוק בלבד.

רובע 3

חלקה המרכזי של תל אביב המוכר גם כ"צפון הישן" של העיר, ובו מתחם הבימה, כיכר רבין, הנמל הישן, מתחם בזל, והרחובות: אבן גבירול, פרישמן, הירקון, בן יהודה, ארלוזורוב, ועוד רבים. ברובע זה של מפת תמ"א 38 בתל אביב, מתאפשרות למבנים רבים על פי תמ"א 38 בתיקון 3, תוספות למבנה על פי תכניות מאושרות או נדרשות לאישור.

רובע 4

במרכז תל אביב, רובע 4 מכונה גם "הצפון החדש" של תל אביב, והוא מכיל את תחנת הרכבת מסוף ארלוזורוב, מוזיאון תל אביב, כיכר המדינה, והרחובות: דרך נמיר, דובנוב, ויצמן, שדות שאול המלך, ואחרים. גם ברובע הרביעי, כמו בשלישי, מרבית הבניינים זכאים להיתרי בנייה מתוקף תיקון 3 לתמ"א 38, על פי תכניות מאושרות או כאלה הנדרשות לאישור.

רובע 5

הרובע ההיסטורי של העיר, כולל אזורים כמו שכונת הרכבת, כרם התימנים, נחלת בנימין, ושבזי. עוד ברובע זה: שוק הכרמל, גן מאיר, ומתחם סוזן דלל. ברובע החמישי על פי מפת תמ"א 38 בתל אביב, חלק מהמבנים מורשים לחיזוק בלבד, ועוד חלק אחר רשאי לחיזוק ותוספות על פי תכניות.

רובע 6

רובע 6 הוא אזור העסקים של תל אביב, עם הקריה, רחוב המסגר, רחוב קרליבך, שדרות יהודית, מרכז עזריאלי, ופארק שרונה השוכנים בין גבולותיו. ברובע 6, חלק מן הבתים מותרים לחיזוק ביחד עם תוספות בנייה, על פי תכניות מאושרות.

רובעים 7 ו – 8

שני הרובעים בדרום מערב העיר, הכוללים את יפו העתיקה, איצטדיון בלומפילד, המכללה האקדמית תל אביב יפו, ואבו כביר, וגם את התחנת המרכזית הישנה, שוק לוינסקי, וכיכר המושבות; כמו גם את הרחובות יפת, רזיאל, דרך קיבוץ גלויות, העליה, ונוספים. מפת תמ"א 38 בתל אביב מאשרת בחלק מן המבנים בשני רובעים אלה תוספות מלאות או תוספות על פי אישורים שהוגשו או שנדרש להגיש, או חיזוק בלבד – על פי אזור המבנה בתוך הרובע.

רובע 9

בדרום מזרח העיר, רובע 9 כולל את שוק התקווה, שכונת נווה חן, רמת הטייסים, יד אליהו, ועוד. ברובע זה, מבנים רבים זכאים לתוספות מלאות על פי תיקון 3 לתמ"א 38.