תמ"א 38 ירוקה– סמן לאבטחת איכות

בשנים האחרונות חודרת המודעות לחשיבות של בנייה ירוקה כדרך להבטיח מגורים חסכוניים ובאיכות חיים גבוהה יותר. היקף המבנים החדשים אשר נבנים על פי התקן הירוק (ת"י 5281) הולך וגדל.

 

באחרונה, חלה הרחבה של התקן הישראלי הירוק גם לפרוייקטי תמ"א 38 וזאת הזדמנות להכיר טוב יותר את הבנייה הירוקה בפרויקטים אלו ומה עליכם לבקש מהיזם על מנת להבטיח כי הדירה בפרויקט תהיה לא רק חדשה יותר – אלא גם נעימה, בריאה וחסכונית יותר.

בנייה ירוקה היא בנייה המתחשבת בסביבה ובבריאות הדיירים, בנייה המבטיחה מבנים חסכוניים באנרגיה ובמים. יתרה מזאת, בתהליך הבנייה הירוקה נעשה שימוש בחומרים ממוחזרים וקיימת דאגה לצמצום בהיקפי פסולת הבניין ומיחזורם. עבור הדיירים, מגורים בדירה ירוקה כוללים חסכון בצריכת האנרגיה והמים ושיפור באיכות החיים.

למרות התועלות שבבנייה ירוקה, לא כל הרשויות מחייבות בנייה לפי התקן הירוק הישראלי 5281 (פורום ה-15 המאגד את הרשויות העצמאיות בישראל הפך את התקן למחייב לפני מספר שנים) וישנם יזמים וקבלנים אשר עדיין נרתעים מיישום התקן עקב התייקרות עלות הפרויקט.
מכאן, שהדרך להביא ליותר בנייה ירוקה ואיכותית טמונה בראשו בראשונה בעלייה במודעות של הדיירים לחשיבות הנושא ובפנייתם ליזם בדרישה לבנות ירוק על פי התקן.

תמ"א 38/1 – עכשיו גם בירוק

בחיזוק מבנים קיימים המרכיב של בנייה ירוקה הופך להיות מכריע, לנוכח התפקוד הישן והלקוי של המבנה הקיים בכל הקשור בצריכת אנרגיה ומים.
הכלל הפשוט הוא שככל שהמבנה ישן יותר – צריכת החשמל של הדיירים גבוהה יותר וזאת, עקב בידוד לקוי ותשתית מיושנת. באופן פרדוכסלי, למרות הנחיצות שבשיפוץ ירוק, עד כה פרויקטים בודדים של תמ"א 38/1 נבנים בבניה ירוקה. לכך מספר סיבות שעיקרן – חוסר מודעות מצד הדיירים לדרוש חיזוק מבנים ירוק, לצד חוסר נכונות מצד היזם למהלך שהוא אינו מחויב לכך והינו מאתגר מבחינה כלכלית ומקצועית.

חברת ינושבסקי החברה בוועד המנהל של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, חרטה על דגלה קידום של בנייה ירוקה, מתקדמת ואיכותית בישראל. התפיסה המנחה הזו הובילה אותנו לקדם בנייה ירוקה גם בתמ"א 38/1 בפרויקט חלוצי שאמור לספק ידע עבור דיירים ויזמים בשוק כיצד ניתן לחזק את המבנה באופן בריא וירוק ובכך להבטיח מגורים במבנה איכותי ולאורך שנים.

דוגמה לתמ"א ירוקה ומוצלחת-

הפרויקט ביהושוע בן נון 33א', תל אביב.

הפרויקט ברחוב יהושוע בן נון בתל אביב כולל חיזוק מבנה קיים בן 3 קומות (מעל קומת הקרקע) ובו 8 דירות. הבניין ישודרג הן מבחינת מערכות המבנה, חזיתות הבניין, הוספת מרפסות שמש, מעלית וחניות..

הייחודיות בפרויקט טמונה במרכיב הירוק שבו – בעצה אחת עם הדיירים החלטנו על ביצוע הפרויקט לפי ערכי הבנייה הירוקה, עוד לפני שנוצר התקן הישראלי הירוק לחיזוק מבנים קיימים, בתהליך שהוא וולונטרי לחלוטין.

בכך, מצטרף הפרויקט לשורה מצומצמת מאד של פרויקטי תמ"א 38/1 ירוקים הנחשבים למאתגרים במיוחד עבור יזמים. האתגר נובע, בין היתר, מחלוציות הבניה הירוקה כאשר מדובר על חיזוק מבנים והעלויות הגבוהות, בהרבה יותר מפרויקט שאינו ירוק או אינו חיזוק, המושטות על היזם.

הבנייה הירוקה בפרויקט מוטמעת בכל שלבי התכנון והביצוע וכוללת שורה של מרכיבים ייחודיים. כך לדוגמה, הבניין כולו מחופה בפומבורד – חומר מבודד מתקדם שבשילוב עם אלומיניום וזכוכית מבודדת, יוצר מעטפת למבנה שהיא נוחה מבחינה אקלימית ומתקדמת בצריכה האנרגטית לדיירים.

בכדי לאמוד את התועלת האנרגטית, התקנו מונה חשמל באחת הדירות שנועד לבדוק את צריכת החשמל לפני הביצוע ועד לשנה אחרי האכלוס ויעקוב אחר צריכת החשמל והחסכון הצפוי בו. בנוסף, הותקנו ברזים עם חסכמים לחסכון במים והגינה מתוכננת כגינה ירוקה בעלות תחזוקה נמוכה, הכוללת שתילה של צמחיה חסכונית במים. כמו כן, דאגנו לעשות שימוש בחומרים ממוחזרים וכאלה בעלי ערך בריאותי שלא פולטים רעלים בסביבה והקפדנו על התקנת מקומות חניה לאופניים.

עומדים בפני תמ"א 38? ודאו כי יהיה ירוק

אם אתם ניצבים בפני פרויקט תמ"א 38/1, ביכלתכם לדרוש מהיזם לבנות לפי התקן הירוק ובכך להבטיח לעצמכם שיפור ניכר בתפקוד של הדירה ובחסכון בהוצאות המים והחשמל. לאלו מכם שעתידים להכנס לפרויקט תמ"א 38/2 חשוב שתהיו ערים לכך שהיום רשויות בישראל ותל אביב בכללן, מחייבות את היזמים לבינוי ירוק, אולם כאן המלצתנו היא לבחון עם היזם האם ניתן לשפר את הבנייה מעבר לתקן הירוק הסטנדרטי ובכך לשפר אף יותר את המגורים במבנה ירוק ומתקדם.

הרשם לניוזלטר שלנו

רוצה להשאר מעודכן? הרשם עכשיו לניוזלטר שלנו