וועד בית- הסכמת הדיירים בתמ"א 38

בשנת 2005 אושרה תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים לקראת רעידות אדמה אפשריות בישראל – תכנית אשר מטרתה להפוך מבנים שתכנית הבניה שלהם אושרה לפני ה – 1 בינואר 1980 עמידים בפני רעידות אדמה – אשר על פי כל המומחים, ישנה סבירות גבוהה שבעתיד יפקדו גם את מדינתנו. ביחד עם חיזוק המבנה, וכתמריץ לקראת הגשת תכניות והיענות לתכנית – ניתן גם לשפץ את הבניין, לעצב מחדש את חזותו, להוסיף עד 25 מ"ר בנוי לכל דירה (כולל ממ"ד, ועוד 12 מ"ר של מרפסת), לחדש תשתיות ישנות, ועוד.

זוהי הזדמנות פז עבור בעלי דירות ישנות, לחידוש הבניין, העלאת ערך הנכס, ושיפור איכות החיים – אבל עם זאת, חשוב לדעת כי תחילת תהליך של תמ"א 38 דורשת הסכמת דיירים. מהו טופס החתמת דיירים לתמ"א 38, ומה קורה אם דייר אחד סרבן משבש את תכניות השיפוץ של כל שאר הדיירים? על כך ועוד – במאמר שלפניכם.

תמ"א 38 – הסכמת הדיירים נדרשת

על מנת להתחיל בתהליך של מציאת יזם או קבלן לקראת הגשת תכניות לתמ"א 38 עבור בניין אשר עומד בדרישות הסף של החוק (בניין שתכניות הבניה שלו אושרו עד ה – 1 לינואר 1980, שהוא בעל שתי קומות לפחות ובעל שטח בנוי של 400 מ"ר לפחות) – יש להשיג הסכמה של לפחות שני שלישים מבעלי הדירות בבניין. כאשר עולה האפשרות של תמ"א 38 לבניין – ההליכים המקובלים הם זימון ישיבת וועד הבית, ובהמשך זימון ישיבת בניין – השגה של רוב מוחץ לתכנית (רצוי שכל הדיירים – 100% – יסכימו לתכנית) והחתמה של כל הדיירים על טופס הסכמה להגשת תכנית תמ"א 38, כולל הסכמה למינוי יזם אשר יפעל בשם הדיירים לקבלת הצעות להגשת תכניות תמ"א 38 עבור המבנה. במקרים רבים, מיעוט של דיירי הבניין מסרב לשתף פעולה עם התכנית (אשר לה יתרונות בהיבטים רבים וההתנגדות לביצוע התכנית נובעת לעיתים קרובות משיקולים קצרי טווח) ומפריע את המשך ההתקדמות בתכנית עבור הבניין. מומלץ להתכונן לאפשרות כזו – על ידי איסוף הנתונים שיסייעו לדיירים להסכים (ואפילו להתרגש) לביצוע התכנית, הדגשת היתרונות, ניהול הפרויקט בשקיפות מלאה מול כל הדיירים, ותמיכה בדיירים שיותר קשה להם להבין את מהות ואופי התהליך של תמ"א 38 בבניין.

מה קורה אם מיעוט מדיירי הבניין – ואפילו רק דייר אחד – מסרבים לשתף פעולה עם תכנית תמ"א 38 לבניין?

במרבית המקרים, לא כל הדיירים מזהים מייד את הפוטנציאל שבתכנית תמ"א 38 לבניין. חשוב להבין, כי גם התנגדות של דייר אחד בלבד עשויה להאט או למנוע כליל את המשך הפרויקט – ולכן חשוב להשיג הסכמה בכתב של כל הדיירים על גבי טופס החתמת דיירים לתמ"א 38. דייר שמתנגד לקידום הפרויקט, עלול להגיש ערר על ההחלטה לשיפוץ הבניין לוועדת הערר המחוזית (ואף אם לא יזכה – מדובר בעיכוב משמעותי) ולהערים קשיים משפטיים, כספיים ואחרים על מנהלי הפרויקט. בשנת 2012, מקרה כזה של דייר בודד אשר מנע תכנית תמ"א 38 בתל אביב במסגרת פינוי בינוי כאשר כל שאר דיירי הבניין תמכו בפרויקט – הסתיים כאשר חויב אותו הדייר אשר מנע את קיום התכנית בתשלום פיצויים בסך כולל של 2,500,000 ש"ח לשאר הדיירים במסגרת תביעה משפטית של הדיירים כלפי הדייר ה"סרבן".
לסיכום – עבור פרויקט תמ"א 38 נדרשת הסכמת דיירים ואפילו חתימת הדיירים על טופס הסכמה לתכנית. במקרים רבים ישנם דיירים אשר מבינים את יתרונותיו הרבים של הפרויקט לאט יותר – וחשוב להסביר, לעודד, ולתמוך בדיירים אלה על מנת לאפשר גם להם להבין את היתרונות ולתמוך בקידום הפרויקט.

הרשם לניוזלטר שלנו

רוצה להשאר מעודכן? הרשם עכשיו לניוזלטר שלנו