תמ"א 38 בראש שקט- עורך דין לעזרת הדייר

תמ"א 38 היא עסקה רבת משתתפים הכוללת את כל בעלי הדירות בבניין כצד אחד ואת היזם כצד שני. אבל רגע רגע, עד שנחתמת העיסקה ישנו תהליך ארוך ומורכב המצריך את הסכמתם של רוב בעלי הדירות, השוואת הצעות ובחירה ביזם-קבלן.

עורך דין לתמ"א 38 – עשוי להציל לכם את הפרוייקט

תחום התמ"א 38 התפתח מאוד לאורך 12 שנותיו (כבר חוגג בת מצווה!) ובעלי הדירות מבינים כיום שמדובר בעסקת נדל"ן לכל דבר ועניין. לכן, אצל רבים מנציגויות הבתים, בבניינים אשר מחליטים לצאת לפרוייקט תמ"א 38, הצעד הראשון הינו לעבר משרד עורכי דין המתמחה בתמ"א 38.

אז מה עושה עורך דין המתמחה בתמ"א 38?

בשלב הראשון יבחן עורך הדין שתבחרו מהן הזכויות המקסימליות שהבניין שלכם יכול לקבל בהתאם לתוכנית הארצית והעירונית. לאחר מכן, יכול עו"ד אשר מנוסה בייצוג דיירים בפרוייקטי תמא 38 לעזור בהכוונת כל בעלי הדירות לדרך משותפת של הסכמה המיטיבה עם כולם. הבינו, לכל בעל דירה בבניין יש אינטרסים שונים ולפעמים אפילו מנוגדים. שכן אחד יחשוב שהדבר החשוב ביותר הוא הלובי ואילו השני רשתות בחלונות. לא תמיד יוכלו כל בעלי הדירות לקבל שטחים שווים או הטבות שוות. לכן, חשוב להבין, עו"ד אשר משמש כנציג הדיירים מחוייב באופן שווה כלפי כל בעל דירה ודירה ולא מחוייב לאף יזם.

עורך דין אשר מתמחה בפרוייקטי תמ"א 38 חייב לדעת כיצד לדאוג לכך שכל בעל דירה יקבל את התמורה האופטימלית בעסקה, בהתאם לדירה שבבעלותו. לכן עליו לדעת לבחון באופן מקצועי ומדוקדק את ההצעות השונות של היזמים. עליו להכיר את תוכנית המתאר הארצית, את תוכניות רובע שלוש ורובע ארבע בתל אביב, את זכויות הבניה ואת היתרונות והחסרונות של כל יזם וקבלן העוסקים בתמ"א 38. כמו כן, עליו לדעת מתי מדובר ביזם אשר מוכר חלומות שאינם יכולים להתגשם, בתוכניות שאינן עומדות במבחן המציאות, ביזמים שאינם בלי ניסיון הולם או קבלני ביצוע שלא עומדים בקריטריונים לביצוע פרוייקטי תמ"א 38.

יתרה מזאת, תמ"א 38 היא תוכנית מורכבת, חיה ובועטת. כלומר, היא כוללת תקנות ותיקונים שונים ומרובים ומשתנה באופן תדיר. לכן, חשוב מאוד שעורך הדין שיבחר יתמחה בתוכנית התמ"א 38, יכיר את הוועדות השונות בתחום, את החקיקות המשתנות, הזכויות והדקויות.

איך בוחרים עורך דין מוצלח לתמ"א 38?

תמיד כדאי לשאול את השכנים. אם יש מישהו בשכונה שכבר עשה פרוייקט תמ"א 38 וממליץ על עו"ד, זה הכי טוב. אם אין פרוייקטים של תמ"א 38 באזורכם (בדקתם טוב?), חשוב שתבחרו עו"ד שמתמחה בתמ"א 38 וקחו בחשבון שלא כל עו"ד שמתמחה במקרקעין הוא מספיק מנוסה לעניינינו. ברור שתבקשו המלצות, אך הקפידו לשאול על הליווי והאובייקטיביות. זיכרו, שמדובר בתהליך ארוך וסבוך מבחינה בירוקרטית ומשפטית וכדאי שהתקשרות תהיה טובה, חיובית ונאמנה למטרה המשותפת.

הסכם שכר טרחה בתמ"א 38

אז זהו, שמרנו את ה Best for last -. כיום מקובל שהיזם, כחלק מהתקציב הכולל של הפרוייקט מכסה את שכר הטרחה של עו"ד הדיירים. זוהי הטבה אשר מספק היזם עבור הדיירים וביכולתכם לבחור עו"ד מייצג כרצונכם.

ועכשיו, אחרי שבחרתם עו"ד המייצג אתכם בפרוייקט תמ"א 38 ויחד איתו בחרתם יזם-קבלן אשר יבצע את הפרוייקט, יחלו מספר פגישות אשר במהלכן יסוכמו ביחד תנאי הפרוייקט. לאחר מכן יסוכם נוסח חוזה אשר יוסכם על שני הצדדים בעסקה ותתקיים פגישת חתימה חגיגית, המהווה את יריית הפתיחה לפרוייקט התמ"א 38 בבניין שלכם.

הרשם לניוזלטר שלנו

רוצה להשאר מעודכן? הרשם עכשיו לניוזלטר שלנו