צולחים את פרויקט התמ"א 38 בתל אביב בהצלחה

בדקתם והבנתם כי הנכס שבבעלותכם נמצא בבניין שעומד בתנאים של תמ"א 38, בין אם באמצעות חיזוק המבנה הקיים (תמ"א 38/1) ובין אם להריסה ובנייה מחדש (תמ"א 38). אולם הדרך עד למימוש הפרויקט עוד רבה ומורכבת. לשם כך, כתבנו עבורכם מספר עצות ואנו מאמינים שאם תעקבו אחריהן תוכלו להבטיח לכם דרך קלה יותר במהלך הפרויקט עד לסיומו המוצלח. בואו נתחיל.

* בחירה בעורך דין: בחירה בעורך דין מנוסה שייצג את בעלי הנכסים בתהליך היא מהלך ראשון והכרחי שנדרש מכם. זאת, משום שתמ"א 38 היא, בין היתר, מהלך עסקי המערב אתכם – בעלי הדירות עם גורמים כמו יזמים, עיריות, יועצים שונים ואחרים. עורך דין בקיא ומנוסה יקל עליכם בהתמודדות מול גורמים אלו, תוך שמירה מירבית של האינטרסים שלכם.

תוכלו לקרוא על כל יותר בכתבה הזו, בה הרחבנו מה צריך לדעת בבחירה בעורך דין טוב לפרויקט תמ"א 38.

* בחירה ביזם: חשוב לדעת כי לא כל יזם כשיר ומסוגל להתמודד עם פרויקטי תמ"א 38 בתל אביב, בייחוד בפרויקטי תמ"א 38/1 הדורשים ידע הנדסי גבוה בחיזוק מבנים נגד רעידות אדמה ושיפוץ מבנים קיימים והתאמתם לצרכים עכשוויים. בכדי לבחור את היזם הנכון אנו ממליצים על בדיקה מוקדמת של המרכיבים הבאים:

1. ניסיון ויכולות: האם ליזם מוניטין מוכח בפרויקטי תמ"א 38 בתל אביב הדומים לשלכם; האם הוא פועל באזור תל אביב וברובע שבו הבניין ממוקם ומכיר את התנאים השונים לפיתוח התמ"א; האם יש לו רקורד ביכולת להביא פרויקטי תמ"א 38 לכדי סיום מוצלח בזמן סביר יחסית? האם הוא בעל איתנות פיננסית? מה אמרו עליו בעלי הדירות בפרויקט הקודם? האם יש לו ניסיון בהתמודדות עם מצבים לא מתוכננים? איך הוא פותר בעיות?

2. יזם שהוא גם קבלן: חלק מהיזמים הם קבלנים בעצמם וחלק מביאים עימם קבלן חיצוני לביצוע העבודה. לבחירה ביזם שהוא גם קבלן מספר יתרונות שיכולים לתרום לסיום מוצלח של הפרויקט. יזם – קבלן מבטיח כי יש לו רקע הנדסי-קבלני ומספק לכם ודאות שהבחירה היא בקבלן מוכר ולא אנונימי. בישראל, כל אדם יכול להיות יזם. כן, אפילו הנכד של השכנה מקומה שלוש. אולם קבלן בניין הוא מקצוע הדורש ניסיון רב שנים והינו תחת פיקוח מתמיד של הרשויות. כאמור, מרכיב זה חשוב במיוחד אם פניכם לתמ"א 38/1 – פרויקט המצריך ידע קבלני גבוה וודאות גבוהה כי הקבלן יודע ומסוגל להתמודד עם האתגרים הללו; והן בתמ"א 38/2, מפני שהרי בסופו של דבר, אחרי שהפרויקט מסתיים אתם נשארים עם הבנייה עצמה למשך עשרות השנים הבאות ולא עם היזם. לכן, שימו לב מי הקבלן המבצע בפרויקט שלכם ואל תתפתו ללכת עם הזול ביותר, בחירתם של מרבית היזמים.

רוצים לדעת עוד איך לבחור את היזם הנכון עבורכם? כנסו לכתבה הבאה

* התמודדות מול דיירים סרבניים: יש פעמים בהן כל בעלי הדירות בבניין מסכימים לתוכנית תמ"א 38 ללא התנגדות פנימית. אולם, במרבית המקרים, קיימת התנגדות של אחד או יותר מבעלי הנכס. הניסיון מלמד שהמחלוקת בין בעלי הנכסים יכולה בקלות יחסית להתדרדר להעסקת עורכי דין, בזבוז זמן וכסף יקר ובוררות אצל המפקחת על בניינים משותפים שתכריע לטובת אחד מהצדדים, לרוב בפשרות שלפחות אחד מהצדדים נפגע.

המלצתנו היא להתדיין ברגישות עם בעלי נכסים שמתנגדים ולנסות להגיע מראש לעמק השווה עימם, ולשם כך אפשר להסתייע ביזם ובעורך דין המלווה את הפרויקט. צריך לקחת בחשבון שפעמים רבות יש בסיס בטענות הסרבנים ופתרון מוקדם יכול לזרז בהרבה את הפרויקט לשביעות רצון כולם.

לא בטוחים שאתם מוכנים להתמודד עם דיירים סרבניים? אנחנו ממליצים לכם להעמיק בנושא בכתבה הבאה

אנחנו מקווים כי כעת אתם מרגישים יותר בטוחים וערוכים להתחיל בפרויקט. נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה והתייעצות. ינושבסקי הינה גם קבלן וגם יזם בפרוייקטי תמ"א 38 בתל אביב, רובע שלוש ורובע ארבע. אל תהססו לפנות אלינו ואנו מאחלים לכם בהצלחה רבה!

הרשם לניוזלטר שלנו

רוצה להשאר מעודכן? הרשם עכשיו לניוזלטר שלנו