פינוי בינוי בתל אביב

בשנת 2011 הוכרזה "העיר הלבנה" של תל אביב אתר מורשת הראוי לשימור, על ידי מועצת אונסק"ו וארגון האו"ם. ההכרזה על מתחם "העיר הלבנה" כעל אתר מורשת משפיע על פרוייקטים של התחדשות עירונית בתל אביב – מצד אחד בשל החמרה של תנאי הפרוייקטים ודרישה לשימור הכוללת זכויות מועטות להרחבת המבנים וצורך בשימור מראהו המקורי של המבנה – ומאידך, מדובר בחידוש מבנים אשר נבנו בסגנון הבאוהאוס בשנות השלושים של המאה הקודמת, ויש ללא ספק אינטרס לחידושו – לא רק כלכלי (בשל העלאת ערך הנכסים), אלא גם היסטורי. פרוייקטים אלה, שימור ושיפוץ מבנים במתחם העיר הלבנה בתל אביב, מעודדים צמיחה והתחדשות עירונית באמצעות חידוש המראה הלעיתים מוזנח של המבנים, תוספת של יחידות דיור (אם כי לעיתים מועטה), וכל זאת – לצד תרומה משמעותית בהשבחת חזות העיר והעלאת איכות החיים של תושביה. על התחדשות עירונית במתחם העיר הלבנה בתל אביב – במאמר שלפניכם.

העיר הלבנה – מתחם לשימור

העיר תל אביב, אשר הוקמה בתחילת המאה הקודמת, זכתה לאביב של אדריכלות כשהבאוהאוס הפך להיות "המודה" באדריכלות ובבנייה, לאורך שנות העשרים והשלושים של המאה הקודמת. מאות מבנים, אשר תוכננו ונבנו בידי טובים מן האדריכלים אשר הנהיגו את מהפיכת הבנייה המינימליסטית, המרובעת והלבנה, כמו האדריכל מיס ואן דה רוהה, האדריכל לה קורבוזייה, וגם אדריכלים ישראלים ידועי שם, כמו זאב רכטר, סם ברקאי, ואמני אדריכלות ועיצוב מבנה נוספים. שלושה מתחמים הוכרו בתל אביב כמתחמים לשימור שהוכרזו כאתרי מורשת עולמית. המתחמים הם: המתחם שבין רחוב אבן גבירול, שדרות בן גוריון ושדרות בן ציון (בלב מתחם זה כיכר דיזנגוף); השני – מתחם לב העיר הנפרס על השטח שבין רחוב נחמני ועד למתחם תיאטרון הבימה; והשלישי, המכונה "מתחם ביאליק – כולל את אזר הרחובות אידלסון, ביאליק, ורחובות נוספים באזור.
בנובמבר של שנת 2007 אושרה תכנית שימור בשם תכנית 2650 / ב / 1 אשר הוצגה על ידי עיריית תל אביב, ובה כ – 400 מבנים במתחמים שהורכזו לשימור בעיר הלבנה, נועדו לטיפול, שיפוץ, וחידוש – תוך שימור אופיו המקורי של המבנה.

מבנים לשימור ולשיפוץ במתחם העיר הלבנה בתל אביב

מתחם העיר הלבנה אשר הוכרז כאתר מורשת, מכיל מבנים יפהפיים, בעלי ייחוד אדריכלי ומשיכה ארכיטקטונית לתיירים מתעניינים מכל העולם – אבל אלו הם גם מבני ישנים, מיושנים, ולעיתים לא מתוחזקים ואף מסוכנים למגורים. על כן, פרוייקטים של תמ"א 38 בתל אביב, פרוייקטים של שיפוץ וחידוש ופרוייקטים של התחדשות עירונית – ואפילו פרוייקטים של פינוי בינוי בתל אביב, במהלכם המבנה הישן נהרס ונבנה מבנה חדש, שהוא נאמן לקווים העיצוביים של המבנה המקורי אשר שכן במקום, תוך תוספות בהתאם לתקנות המקומיות ולחוק של מרחב לדירות הקיימות ושל קומות.

פינוי בינוי בעיר הלבנה

מתחם העיר הלבנה של תל אביב נחשב אטרקטיבית ביותר בקרב יזמים, משקיעים ורוכשי דירות מפני שעתודות הקרקע שבה הגיעו כבר מזמן למיצוי כמעט מלא של יכולת הקיבולת שלהן. נוסף לכך המיקום המרכזי וקרבתה האידאלית לכל מקום, הפכה את השכונה היוקרתית ובעלת ההיסטוריה ליעד מבוקש, רווחי, כדאי ומשתלם הרבה יותר מכל פרויקט פינוי בינוי אחר ברחבי הארץ, כאשר כולם למעשה יוצאים נשכרים – החל מהיזם שזוכה לשווק יחידות דיור חדשות ומודרניות בתל אביב שימכרו בזריזות, דרך הדיירים שזוכים ביחידת מגורים חדשה, משודרגת, גדולה ומרווחת יותר מקודמתה וכל זאת ללא עלות או השקעה כספית מצדם וכלה בעיר שזכתה לשיפור בחזותה. רון חולדאי המשמש כראש עיריית תל אביב מאז 1998, מעודד ומקדם בכל עת את ההתחדשות העירונית דרך פרוייקטים של פינוי בינוי בתל אביב, ולכן הפרויקטים בעיר צברו תאוצה וכמעט בכל פינה ניתן לראות שלטים המודיעים על פרויקט חדש או פרויקט בביצוע. חשוב לציין, כי פרוייקטים של שימור, שיפוץ, ופינוי בינוי במתחם העיר הלבנה בתל אביב כפוף לתנאים קפדניים של שימור ההוייה והמראה הארגיטקטוני, ולא פעם מנויידות זכויות הבנייה של הקבלן בהיעדר האפשרות להגדיל את זכויות הבנייה בפרוייקטים של מבנים המיועדים לשימור.

פינוי בינוי בתל אביב – איך מתחילים?

פרוייקטים של פינוי בינוי בעיר הלבנה בתל אביב הם או פרוייקטים המתבצעים מטעם העירייה, או פרוייקטים ביוזמה פרטית המתבצעים בתנאים נוחים אבל מטעם הדיירים בלבד, אל מול קבלן בנייה (וכדאי לערב גם עורך דין המתמחה בפרוייקטים של פינוי בינוי בתל אביב). על מנת לאשר פרוייקטים של פינוי בינוי בתל אביב, על הקבלן המבקש לבצע את הפרוייקט לבצע שורה של צעדים בירוקרטיים מטל מגוון של גורמים כמו עיריית תל אביב והמשרדים הממשלתיים הרלוונטיים.

לדיירי בניינים אשר עשויים לזכות בפרוייקט פינוי בינוי בתל אביב, אנחנו ממליצים לפנות לעורך דין המתמחה בטיפול בפרוייקטים כאלה, לקבלת הכוונה והמשך פעילות לטובת קידום פרוייקט פינוי בינוי בתל אביב, אשר ישפר את איכות החיים, יעלה את ערך הנכס, ויתרום לרווחת כל המעורבים בו.

הרשם לניוזלטר שלנו

רוצה להשאר מעודכן? הרשם עכשיו לניוזלטר שלנו