פינוי בינוי- מדריך שימושי לדייר

חוק פינוי בינוי הינו חוק שנחקק בישראל בשנת 1965, והוא מאפשר חידוש של מבנים ישנים על ידי הריסת המבנה והקמת מבנה חדש תחתיו. העיר תל אביב היא מהמובילות בארץ ביישום החוק – לרווחת התושבים, הקבלנים, ולשיפור מראה העיר. מה זה פינוי בינוי? מה ההבדל בין פינוי בינוי לתיקון 2 של תמ"א 38? וכיצד חותמים על הסכם פינוי בינוי מול קבלנים? על כך ועוד – במאמר שלפניכם.

מהו חוק פינוי בינוי?

חוק פינוי בינוי הוא חלק מחוק התכנון והבניה אשר נחקק בשנת 1965, לטובת שימוש יעיל יותר בעתודות קרקע אשר הקצאתן לטובת בנייה אוזלת במהירות במרכז הארץ ובגוש דן. חוק פינוי בינוי מאפשר ללא תשלום מצד הדיירים, ותוך אפשרות לרווחים גבוהים הן לדיירים והן לקבלן הבונה את הפרוייקט, להרוס כליל את המבנה הקיים ותחתיו, על אותה עתודת קרקע, לבנות בניין חדיש יותר, בעל מספר דירות רב יותר, ובעל דירות מרווחות יותר – עבור הדיירים הקיימים, ובדירות החדשות אשר יוקצו לטובת הקבלן כתשלום.

התכנית, מתאימה למדיניות המוצהרת הן של משרד הבינוי והשיכון והן של עיריית תל אביב, ועל כן מתחמים רבים נכללים בתכניות פינוי בינוי וכמו כן, בתכניות תמ"א 38 בתל אביב בתנאים נוחים ובהקלות משמעותיות בהקשר לתשלום דמי השבחה ותכניות בנייה עירוניות (תב"ע).

הסכם פינוי בינוי

תכנית פינוי בינוי יוצאת לדרך לאחר חתימה על הסכם פינוי בינוי, אשר עליו חתומים הקבלן הנבחר ודיירי המתחם או המבנה (כל אחד מהדיירים יתבקש לחתום על הסכם פינוי בינוי מול הקבלן). מעבר להסכם הפינוי בינוי, חשוב להתנהל בערוצים הנדרשים אל מול הרשויות המקויות והארציות, לאישור הפרוייקט וקבלת הסיוע הנדרש בגינו. פעמים רבות, הקבלן לוקח על עצמו את ההתמודדות עם ההתנהלות אל מול הרשויות – אבל גם עניין זה חשוב שיקבל התייחסות בהסכם הפינוי בינוי שלכם. החתימה על הסכם פינוי בינוי היא לא פעם עניין מורכב, וגם כאן – מומלץ בחום להיוועץ עם עו"ד פינוי בינוי או עם איש מקצוע, אשר יסייע להבין את המשמעויות של כל סעיף בחוזה, כמו גם ישמש מתווך ונציג עבור קבוצה גדולה של דיירים וימנע חיכוכים ואי הסכמות על רקע שאינו מקצועי או רלוונטי.

פינוי בינוי או תמ"א 38?

תכנית פינוי היא תכנית שונה לחלוטין מתכניות תמ"א 38 – שהיא תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים שתכניתם אושרה לפני שנת 1980 בפני רעידות אדמה. בעוד בפרוייקטים של פינוי בינוי עיקר העניין הוא התחדשות עירונית ושיפור מראה העיר, בפרוייקטים של תמ"א 38 המוקד הוא חיזוק מבנים למקרה של רעידת אדמה. תיקון 2 לתכנית המתאר תמ"א 38 מאפשרת פרוייקטים במסגרת של פינוי בינוי, עבור פרוייקטים העומדים בדרישות להיכלל בפרוייקט. במקרים אלה, המבנה לא רק יחודש אלא גם ייבנה בהתאם לתקנות הארציות לעמידה בפני רעידות אדמה.

פינוי בינוי בתל אביב – פרוייקטים בהם כולם מרוויחים

אז, מה זה פינוי בינוי? תכניות פינוי בינוי בתל אביב מאפשרות מסירת הנכס הקיים (תוך קבלת תשלום בגין מגורים חלופיים במהלך הפרוייקט) וקבלת נכס חדש לגמרי, מבלי שתצטרכו לשאת בעלויות הבניה. בעלי הנכסים מרוויחים בפרוייקטים של פינוי בינוי מנכס המספק איכות חיים גבוהה וששוויו עולה; הקבלן מרוויח ממכירת כמות גדולה של דירות במתחמי פינוי בינוי בתל אביב; והסביבה מרוויחה מהתחדשות עירונית. אם גם המבנה בו אתם גרים עשוי להתאים לפרוייקט של פינוי בינוי בתל אביב – אנחנו מזמינים אתכם לפנות להתייעצות מקצועית, על מנת להבין את האפשרויות העומדות למולכם – לבחור באפשרות הטובה ביותר לכולם, ולצאת לדרך, עם פרוייקט פינוי בינוי מוצלח גם במתחם המגורים שלכם בתל אביב.

הרשם לניוזלטר שלנו

רוצה להשאר מעודכן? הרשם עכשיו לניוזלטר שלנו