עורך דין בפרויקט תמ"א 38 –יד מכוונת ומקשרת בפרויקט

פרוייקטי תמ"א 38 הם זירה של תהליכים עסקיים מורכבים המערבים יזמים, עיריות, יועצים וגורמים מקצועיים נוספים לצד בעלי דירות. על מנת שבעלי הדירות יוכלו להפיק את המירב מהתהליך ולשמור על זכויותיהם, אנו ממליצים להיעזר בליווי מקצועי של עורך דין בקיא ומנוסה, כבר מתחילת הדרך בתהליך.


כיצד בוחרים עורך דין מתאים למשימה ומה עלינו לצפות ממנו? האתגר – עסקה מורכבת

פרוייקטי תמ"א 38 הינם פרוייקטים של win win, עסקה רווחית עבור כל הצדדים המעורבים – היזם ובעלי הדירות. מאחר וכסף רב מונח על הכף עבור כל הגורמים המעורבים, ובכדי שהעסקה תתקדם בקצב הנכון ועל הצד הטוב ביותר, יש צורך ביד מכוונת ומקשרת.
עורך הדין פועל בשני רבדים מרכזיים. פעם אחת בין בעלי הדירות לבין עצמם במקרים בהם מתגלעים דיירים סרבנים, אינטרסים מנוגדים בין בעלי הדירות או כאשר קיימות הסכמות משותפות ועומדים בפני בחירת יזם; ופעם שניה כמייצג את האינטרסים של בעלי הדירות במשא ומתן מול היזם .
עורך דין ייעודי לתמ"א 38 יידע להבטיח שמירה על האינטרסים של בעלי הדירות בכל ההסכמים, החוזים והסכמי העבודה הנחתמים עם היזם ובייצוגם מול הרשויות בעת הצורך.

כיצד בוחרים עורך דין?

הפריחה בפרויקטי תמ"א 38 הביאה איתה ריבוי בעורכי דין המפרסמים עצמם כמומחים בתחום. איך בוחרים מתוכם את זה הראוי לכם במיוחד? לשם מענה על שאלה זו, ריכזנו עבורכם מספר טיפים חשובים:

  1. מועד הבחירה: אל תשתהו בצירוף עורך דין לתהליך. כל עיכוב בליווי של עורך דין עלול להביא להוצאות מיותרות ולהתמשכות הפרויקט ועל כן, דאגו למלא אחר משבצת הליווי המשפטי כבר בשלבים הראשונים של הפרויקט.
  2. ניסיון ויכולות מוכחות: אל תתפשרו על עורך דין מתחיל או כזה שאינו בקיא בפרויקטים מורכבים של תמ"א 38.בחירה לא נבונה של עורך דין ראוי ומוכשר עלולה להביא להוצאות משמעותיות במהלך הדרך. בבחירה בין מועמדים, שימו דגש על ההיבטים הבאים:
  • תתרשמו מפרויקטים קודמים שעורך הדין ליווה, ובעדיפות לפרויקטים הנמצאים בסמיכות גאוגרפית לזה שלכם, כדי להבטיח היכרות עם הצרכים הספציפיים הקיימים בשכונה ובעיר;
  • תבקשו מהמועמדים להציג בפניכם קשיים או אתגרים בהם נתקלו בפרויקטים קודמים וכיצד הביאו אותם לכדי פתרון;
  • תצטיידו בהמלצות מפרויקטים קודמים שהמועמד ליווה ובידקו את הידע שלו לא רק בהתנהלות מול היזם – אלא גם מול הרשויות.
  1. מניעה של ניגודי אינטרסים: עורך דין טוב בקיא ומכיר את הצרכים של הדיירים, אבל גם את אלו של היזם והרשויות. לכן, המוכשרים ביותר למשימה עבדו עם או מול כל אחד מהגורמים הללו. מאידך, חשוב לוודא כי המועמד לא נגוע בניגודי עניינים וכי אין לו קשר עסקי עם היזם או לחילופין, אינו מייצג את הרשויות הרלוונטיות. בנוסף, המלצה על עורך דין המגיעה מאחד מבעלי הדירות או הדיירים היא מקור ראשון עליו ניתן להסתמך, אבל גם כזו היכולה להיות לרועץ – במקרים שבהם אין תמימות דעים בין בעלי הדירות והפוטנציאל להעדפה של בעל דירה אחד על פני האחר מצד העורך דין. לראייה, דמיינו לעצמכם מצב שבו בעל דירה אחד מעוניין להשקיע בלובי ואילו האחר מעדיף שהכניסה לחנייה תתוכנן אחרת. בסופו של דבר, הבחירה הטובה ביותר היא בעורך דין אשר ייצג נאמנה את כלל בעלי הדירות באופן שיוויוני ושלא יהיה מחוייב לאף יזם.
  2. זמינות ופניות לפרויקט: מצאתם עורך דין שתואם את היכולות והכישורים? כעת חשוב לברר את מידת הזמינות שלו והמכוונות שלו להצלחת הפרויקט. מובן שליווי אישי וצמוד מצד עורך דין מנוסה לעולם עדיף על פני מצב שאין כתובת סמכותית אחת לפנות אליה.

 

השלמתם את התהליך ומצאתם שותף משפטי לדרך? כעת אתם מוכנים לצעוד לעבר חתימה על ההסכמים עם היזם ולהבטיח יצירת מסגרת ראויה ונכונה עבור כל הגורמים המעורבים בפרויקט.

 

הרשם לניוזלטר שלנו

רוצה להשאר מעודכן? הרשם עכשיו לניוזלטר שלנו