ינושבסקי בונה עם הפנים לתושבים

"לצד האתגר שבהובלת פרויקטים של התחדשות עירונית, אני פוגשת את החיוב שבאנשים ממקום של הבנה, אהבת אדם ושנות ניסיון רבות. למעלה משלושים שנה עוסקת החברה בפרויקטים מורכבים ומיד הבנו שאנו מתאימים למשימה מסוג זה", אומרת אלינור ינושבסקי רוזן

ינושבסקי הינה חברה משפחתית, מהוותיקות בענף הבנייה בישראל. החברה פעילה מזה שלושה דורות, במהלכן בנתה והקימה עשרות רבות של מבני מגורים, מבני תעשייה ומשרדים בארץ ובעולם. לחברה התמחות מיוחדת בביצוע ומימוש פרויקטים מורכבים ומסובכים, תוך שמירה על לוחות זמנים ואיכויות ביצוע מהגבוהות.
בתחום ההתחדשות העירונית ינושבסקי משמשת כחברה היזמית והמבצעת של הפרויקט, ועל כן מציעה לדייקים ליווי צמוד מא' ועד ת', הכולל את היבטי התכנון, הביצוע והמסירה של הפרויקט.
בחמש השנים האחרונות מובילות אלינור ינושבסקי רוזן את תחום ההתחדשות העירונית בחברה. ינושבסקי רוזן, מנהלת התחום ודור שלישי בחברה – ממשיכה את דרכו של אביה ושל אביו לפניו, אומרת: "התחדשות עירונית ובתוכה תמ"א 38 מהווה תחום מרתק. לצד הקושי שבהובלת פרויקטים מסוג זה, אני פוגשת את החיוב שבאנשים ממקום של הבנה, אהבת אדם ושנות ניסיון. מאז ומתמיד עסקה החברה בפרויקטים מורכבים ומיד הבנו שאנו מתאימים למשימות מסוג זה. כיום אנו מתמחים בתחום בכלל ובתוכנית הרובעים העירוניות של תל אביב בפרט".

האם תוכלי לפרט בנוגע לפעילותכם בתחום בימים אלה?

"בימים אלה אנו מנהלים שני פרויקטים של התחדשות עירונית במקביל, ובין חמישה לעשרה פרויקטים מסוג זה בשנה. יש לנו כיום בביצוע בניינים של 11 יחידות דיור ושל 33 יחידות דיור ברמת גן. אנו מצויים לפני סגירת חוזה גדול להקמת פרויקט נוסף של כ-40 יחידות דיור בתל אביב".

איזה יתרון אתם מביאים לדיירים שבוחרים בכם?

"יתרון בולט הוא שאנו מאפשרים ללקוחות לקבל את מכלול השירותים תחת קורת גג אחת, כיזמים וכמבצעים. החשיבות שבכך גדולה ולרוב לא נתקלים בדוגמה כזאת. אצל רבית החברות הפועלות בתחום זה בענף הבנייה, מדובר בשותפויות שנוצרו בין היזם לקבלן, לצורך הפרוייקט הספציפי. בפועל, מדובר בפרויקט שהינו ביצוע ב-70% ומכאן יוצא שהאינטרס של היזם יהיה לחסוך בביצוע, על מנת להגדיל את הרווח היזמי שלו. לעיתים, בגלל מורכבות הפרוייקטים ודברים שלא היו צפויים מראש בבנייה, קורה שקבלן מבצע פושט את הרגל. ינושבסקי לא עצרה מעולם פרויקט ויש לנו קרדיט של מאות פרויקטים מאחורינו".
את הפרויקט הראשון שביצעה ינושבסקי, היא סיימה לפני שנתיים. "יצאנו להרפתקה של ביצוע", מספרת ינושבסקי רוזן, "הבניין היה מורכב מאד. היו בו 17 דירות וגג רעפים והיה צורך לפנות את הדיירים בקומה העליונה ולשכן אותם במקום מגורים חלופי, לאורך תקופת ביצוע הפרויקט. בארבע השנים האחרונות פיתחנו מיומנות מיוחדת לכל הקשור בתוכנית הרובעים העירונית של תל אביב. כחלק מכך צברנו ניסיון בפרויקטים מאתגרים, כגון פרוייקט עם קומה מפולשת, שתחתיה התוכנית החדשה כללה הכנסת מתקני חנייה. למעשה היה צורך לנתק את אותה הקומה, באמצעות קונסטרוקציה חדשה".

איך מתבצע הקשר השוטף עם הדיירים הקיימים?

"מדובר עדיין בתחום חדש בארץ. מרבית הפרויקטים שיצאו לפועל הינם בשיטת פינוי בינוי, כאשר אין ספק שיותר נכון לבנות מחדש, מאשר לחזק ולבנות מעל בניין קיים. על מנת לייצר פרוייקט לפי תמ"א 38, אנחנו צריכים לפגוש שותף. כלומר נציגות דיירים שרוצה ומעוניינת להירתם לפרויקט. נציגות שאף תמנה עו"ד ומפקח מטעמה. הכלל הראשון שלנו בבואנו לקראת פרויקט כזה, הוא לדעת שיש לנו עם מי לדבר, מאחר ומדובר בעסקת שותפים לכל דבר. בנוסף, גם שימוש בעורך דין מומחה לתמ"א 38 מטעם הדיירים שמניע את התהליך קדימה ומעוניין להתגבר על המכשולים, הוא דמות שהתרומה שלה קריטית".
לדברי ינושבסקי רוזן, לפרויקטים מסוג זה יש פעמים רבות גם ערכים חברתיים. כך, היא מספרת על פרויקט שבונה החברה ברחוב יהושוע בן נון בתל אביב, שהשלמתו תהווה שינוי מהותי בחיי הדיירים: "מדובר בעיקר בדיירים מבוגרים ומבודדים, הגרים בבית משותף, אולם כמעט ולא נחשפים לשכניהם או בכלל, בשל גילם. תהליך של התחדשות ושינוי בדירה שלהם הוא מציל חיים עבורם. מרמת חיים ירודה ואיכות חיים נמוכה, הם לא רק מוסיפים לעצמם ממ"ד, אלא אף משפרים דרמטית את איכות החיים".
לסיכום, ינושבסקי רוזן מתגאה בסטנדרטים של בנייה חכמה ומתקדמת, שבאה לידי ביטוי גם בפרוייקטים של התחדשות עירונית: "החברה שלנו דואגת להכניס את החידושים והקדמה בתחום הבנייה ומקימה פרויקטים ירוקים מיוזמתה. מדובר בשימוש בחומרים לא מסוכנים לדיירים ולסביבה, חומרים ממוחזרים, בידוד, צמחייה נכונה, תוספת מקומות חניה לאופנים ועוד. כמו כן חיברנו בפרויקט שלנו מכשיר מדידה לצריכת חשמל, כשנה לפני תום הבנייה. המכשיר ימשיך למדוד את הצריכה גם בסיומו ויראה לדיירים את ההשפעה שיש לבנייה החדשה גם על הטמפרטורה בדירה וכיצד בנייה ירוקה מתקדמת שומרת על רמה של 24 מעלות צלזיוס, לאורך כל ימות השנה".

הרשם לניוזלטר שלנו

רוצה להשאר מעודכן? הרשם עכשיו לניוזלטר שלנו