לחבר את ההיי-טק לענף הבנייה – מאמר דעה של ניר ינושבסקי

זה שנים רבות צמח ענף הבנייה והתשתיות כבן חורג ללא אב ואם ממשרדי הממשלה השונים. תוצאות ההזנחה הממשלתית חמורות ביותר ואת השלכותיהן משלמים כל אזרחי ישראל.

הזנחת הטיפול בנושא הבטיחות במשך שנים רבות הביאה לסטטיסטיקה עגומה של עשרות הרוגים בשנה, הרבה מעל הממוצע של מדינות המערב בענף. איכות הבנייה המידרדרת היא תוצאה ישירה של מכרזי "הזול זוכה", השיטה השלטת בענף. מחסור בעובדים מקומיים איכותיים ממשיך מגמה של הידרדרות הפריון בענף זה שנים רבות.

משך הבנייה הממוצע לדירה בישראל עולה וחורג מכל פרופורציה עולמית והיסטורית, למעלה משנתיים לדירה. חברות הבנייה המבצעות קורסות ופוגעות ביכולת הביצוע של המדינה ומונעות ממנה לממש בפועל את הצהרותיה לגבי שוק הדיור.

מנגד, עולה וצומח ענף חדש – ענף טכנולוגיות הבנייה. ענף שמדינת ישראל (בפרט משרד השיכון והבינוי ומשרד הכלכלה) והגופים הפועלים בענף – כגון התאחדות בוני הארץ, איגוד המהנדסים, המועצה לבנייה ירוקה ועוד — זיהו כמנוע הצמיחה הגדול הבא של מדינת ישראל.

ענף טכנולוגיות הבנייה הוא שילוב בין היי־טק מודרני לענף בנייה מסורתי. הוא תחום שיכול להפוך את ענף הבנייה העולמי המוערך ביותר מ–10 טריליון דולר בשנה, לענף מודרני, תוך שיפור הפריון, הבטיחות, קיצור לוחות הזמנים, שיפור האיכות והתכנון ועוד. רק השוואת הפריון הענפי בבניין לממוצע הפריון בשאר הענפים יכול לייצר יותר מ–1.5 טריליון דולר נוספים בשנה בעולם. לשם המחשה, ענף ההיי־טק הישראלי מגלגל כולו כ–10 מיליארד דולר בשנה, למול ענף הבנייה המגלגל מעל לפי שלושה בצורתו המסורתית.

אך אליה וקוץ בה – כדי לסייע לענף טכנולוגיות הבנייה לשגשג בישראל צריך להפוך את ענף הבנייה המסורתי לכזה שיאפשר את צמיחתן של חברות ההזנק ויאפשר הטמעה של הטכנולוגיות החדשות שלהן בבנייה בפועל. הפורום הכלכלי העולמי ובוסטון קונסלטינג גרופ פירסמו לפני כשנה אג'נדה מקיפה על עתיד ענף הבנייה העולמי. במאמר חשוב זה מככבת המהפכה הטכנולוגית של ענף הבנייה כמשפיעה ביותר על עתיד הענף. כל מדינה החפצה בשינוי כזה צריכה לנקוט מספר צעדים ובהם, כך על פי הדו"ח — איחוד ותיאום בין היתרים, תקנים ודרישות; מכרזים ורכש ידידותיים ומעודדי חדשנות; הקפדה על שקיפות ומניעת שחיתות; מדיניות תשלומים אמינה ומהירה ועוד.

אם כך, כדי להקים בישראל מנוע צמיחה חדש — ענף טכנולוגיות הבנייה — צריכה המדינה להפשיל שרוולים, לקחת אחריות ולשנות את ענף הבנייה מן היסוד. כל תמיכה, טובה ככל שתהיה, בחברות הזנק בענף, ללא שינוי מהותי בענף עצמו, תוביל אולי לייצוא של הטכנולוגיה ישירות לחו"ל, מבלי שאזרחי ישראל ירוויחו ממנה. כך ייווצר מצב אבסורדי שבו ישראל תהיה מובילה עולמית בתחום טכנולוגיות הבנייה, אך תישאר ברמת עולם שלישי בכל הקשור לענף הבנייה המקומי. בהחלטה הקריטית הזאת בין המשך הזנחת הענף לבין מאמץ מתמיד לשינוי מהותי, הכיוון ברור.

קישור לכתבה המלאה >> 

הרשם לניוזלטר שלנו

רוצה להשאר מעודכן? הרשם עכשיו לניוזלטר שלנו