חברת ינושבסקי מלאת אנרגיות

בשנים האחרונות מבוצעים פרוייקטים לא מעטים בישראל בתחום האנרגיה והבנייה הירוקה. חברת 'ינושבסקי הנדסה ובניין' מעורבת בהקמת שתי תחנות כוח בישראל עבור החברות הבינלאומית Siemens  ו General electric. | רנית נחום-הלוי

בעולם כולו שוררת הסכמה כי יש לפעול להפחתת שיעור הפחמן דו חמצני (הגורם לפליטת גזי חממה) ולמציאת פתרונות יישומיים של אנרגיה ירוקה כאמצעי למיתון פליטות מזהמות. בישראל, קודמו בשנים האחרונות מספר יוזמות לשימוש באנרגיה ירוקה מתחדשת על-מנת לייצר באמצעותן תצרוכת חשמל. עם זאת, מנתונים שפורסמו לפני כשנה, ישראל עדיין רחוקה מהפקת תצרוכת חשמל מאנרגיות מתחדשות.

לאחרונה יצאו לפועל שני פרויקטים מרכזיים אשר עשויים להעלות את שיעור תצרוכת החשמל המופק מאנרגיה ירוקה. בשני הפרויקטים החברות היזמיות הן חברות בינלאומיות, והחברה המבצעת שנבחרה היא חברת 'ינושבסקי הנדסה ובניין'. חברת ינושבסקי סיימה בימים אלו את הקמת "מגדל השמש" בתחנה התרמו סולארית שבאשלים והיא לקראת סיומו של פרוייקט הקמת תחנת הכוח ברמת גבריאל שבמגדל העמק, אשר תפעל על גז טבעי.

למעבר למאמר בגרסת PDF לחצו כאן

באשלים שבנגב, נמצא לקראת סיום פרוייקט הקמת תחנת כוח תרמו סולארית, על ידי חברת "מגלים" ו"ג'נרל אלקטריק" (General Electric). חלק מהותי בפרוייקט זה הינו "מגדל השמש", אשר על מלאכת הקמתו הייתה אמונה חברת "ינושבסקי הנדסה ובניין". חברת ינושבסקי מונתה כקבלן ראשי על-ידי General Electric בחלקו השני של הפרויקט, במטרה להחליף קבלן זר קודם שנקלע לקשיים. "מגדל השמש" הינו המגדל הסולארי הגבוה בעולם המתנשא לגובה של כ-210 מטרים. בראשו הוצב קולטן (דוד קיטור) שגובהו  52 מטר ומשקלו הכוללהינו כ-2,200 טון. תפקידו של הקולטן , כשמו כן הוא,  לקלוט את אנרגיית השמש המוקרנת על ידי 50,600 המראות המכוונות אליו וליצור קיטור בלחץ עבודה של 175 אטמוספרות ובטמפרטורת עבודה של 570 מעלות. הקיטור המיוצר בראש המגדל, מובל לתחתיתו, באמצעות מערך צנרת אנכית המיוצרת מסגסוגת פלדה מיוחדות המתאימה להובלת קיטור בלחצים וטמפרטורה גבוההולאחר מכן לטורבינה המניעה גנרטור המייצר חשמל.

בהקמת "מגדל השמש" היו שותפות חברות בינלאומיות רבות בעלות התמחויות ספציפיות. כך למשל החברה האוסטרית "גלייטבאו" Gleitbau) אשר סיפקה ותפעלה את התבנית המטפסת בשיטת Slip-form, אשר באמצעותה נבנה מגדל הבטון ומחייבת עבודה רציפה מסביב לשעון, 24/7. שותפות נוספות לפרויקט הן חברת הבטק (Hebetec) השוויצרית המתמחה במבצעי הרמה מורכבים ולקחה חלק בהרמת הקולטן למגדל. חברת "אימסה" (Imasa) הספרדית שהיתה אחראית על בניית הקולטן. ביניהן גם חברת מפעלי "מתכת ברנד" הממוקמת בירוחם אשר הייתה אחראית להקמת גשר הצנרת במשקל של 1200 טון .

ניר ינושבסקי
ניר ינושבסקי | צילום: יח"צ

ניר ינושבסקי, סמנכ"ל ינושבסקי הנדסה ובניין מסביר את המורכבות שבדבר: " מלבד הפן ההנדסי המורכב בפרוייקט זה הייתה מורכבות נוספת, לא פחותה מזאת ההנדסית. מדובר במורכבות של ניהול צוותי עבודה מעשרות מדינות שונות, דוברי שפות שונות ובעלי תרבויות שונות הבאות לידי ביטוי גם בעבודה. לפעמים זה הרגיש כאילו בונים את מגדל בבל של המאה ה- 20 – אלפי עובדים ועושר רב של שפות ותרבויות. שמירה על בטיחות כל העובדים הללו היוותה אתגר משמעותי במיוחד.

בנוסף, יש משמעות להצטרפות לפרוייקט לאחר שקבלן ראשי כשל בו. היינו צרכים לקבל החלטה אסטרטגית לגבי המשך העבודה עם קבלני המשנה שכבר היו באתר. מאחר והמטרה המרכזית הייתה להשתלב בפרוייקט מצד אחד בצורה כזאת שלא ירגישו שהוחלף קבלן ראשי –בהיבט המשכיות העבודה ואי יצירת עיכובים נוספים בלוחות הזמנים. מצד שני, לתת דחיפה קדימה לפרוייקט, אשר התנהל באופן לא מיטבי ולעמוד בכל היעדים הן מבחינת ביצוע איכותי של העבודה והן מבחינת עמידה בלוחות הזמנים הראשוניים.

קבלנים ראשיים לרוב מהססים ואינם קופצים על ההזדמנות להחליף קבלן ראשי אחר אשר נתקע בפרוייקט, שכן ישנן סיבות מגוונות לכך שאינן תמיד נעוצות בקבלן בלבד. גם אנחנו חששנו, אך מאחר ומדובר בפרוייקט משמעותי וייחודי, המשלב טכנולוגיות בנייה מורכבות, בקנה מידה בינלאומי לא יכולנו לסרב לאתגר; והאמת, נהננו מכל רגע."

ינושבסקי מקימה תחנת כוח שתפיק גז טבעי

משק החשמל הפרטי רשם בשנה האחרונה קפיצת מדרגה נוספת לאחר שחברת Siemens הגרמנית דיווחה על הקמת שתי תחנות כוח, האחת באלון תבור והשניה ברמת גבריאל שבמגדל העמק. על עבודת ההקמה של תחנת הכוח ברמת גבריאל אחראית חברת 'ינושבסקי הנדסה ובניין', אשר זכתה להוביל כקבלן מבצע ראשי את הפרויקט, בשיתוף חברת 'גליל הנדסה'. יזם הפרויקט הוא חברת RD והחברה המבצעת את תכנון והקמת כל התחנה הוא סימנס ישראל.

תחנת הכוח ברמת גבריאל תשתרע על שטח של כ-6,000 מ"ר והיא עתידה לייצר חשמל על גז טבעי בהספק של 73 מגה וואט עבור מפעל "נילית" המתמחה בייצור סיבי ניילון. הקמת התחנה כוללת בניית ביסוס עבור טורבינות הגז, הקיטור והגנרטורים, בניית מבנה בקרה ושליטה בן 4 קומות, גשרי פלדה להולכת צנרות שונות ובניית קיר תמך הכולל כלונסאות ועוגנים. מדובר בפרויקט ייחודי בעל ערך סביבתי גבוה במיוחד כאשר אספקת הטורבינות אמורה להתבצע במהלך 2018.

למעבר למאמר בגרסת PDF לחצו כאן!

לדברי ניר ינושבסקי, סמנכ”ל ינושבסקי הנדסה ובניין, "מדובר בפרויקט שבודדים כמותו בוצעו עד כה בישראל ועוד על ידי חברה קבלנית מקומית. אנחנו שמחים לקחת חלק במהפכה הישראלית בתחום האנרגיה ומברכים על כך שהבנייה נעשית על ידי חברות ישראליות ראויות". מדובר בפרויקט משמעותי ובעל ערך סביבתי, שכן בשנים האחרונות הגז הטבעי תופס מקום מרכזי במשק האנרגיה בשל יתרונותיו הסביבתיים.

מנהלי החברה מעורבים בכל פרויקט ומוודאים שהוא מקבל את ההתייחסות המקצועית המתאימה והן מעורבים בעשייה הכוללת של ענף כחברי הנהלה בהתאחדות בוני הארץ ובמועצה לבנייה ירוקה. צוותי העבודה של החברה כוללים את אנשי המקצוע הוותיקים בענף, בעלי ניסיון רב בהתמודדות עם האתגרים ההנדסיים המורכבים ביותר. שביעות רצון הלקוח, עומדת במרכז החשיבה העסקית המובילה את החברה והיא מכוונת את פעילותה, הן ברמת השירות והן ברמתו הגבוהה והבלתי מתפשרת של הביצוע ההנדסי. לחברה זרוע יזמית, אשר יוזמת ומבצעת פרוייקטי תמ"א 38 והתחדשות עירונית באזור גוש דן.

בין הפרויקטים שביצעה החברה:

אגף ירוק בבית חולים הרצוג  בירושלים, בית ספר רימון למוסיקה, מוזיאון החוויה האולימפית, שגרירות ישראל בפריז, בית הספר למדעי המחשב ואולפני רדיו וטלוויזיה במרכז הבינתחומי בהרצליה, מפעל יצור סטראוידים עבור חברת כימאגיס, בית ספר ירוק ביבנה, מפעל יצור תרופות עבור חברת סיגמה, משרדי חברת Oracle ישראל, בית Golbary, בתי קולנוע רב חן דיזינגוף וגבעתיים ועוד פרוייקטים ביטחוניים מסווגים.

הרשם לניוזלטר שלנו

רוצה להשאר מעודכן? הרשם עכשיו לניוזלטר שלנו